Başkonuş Yaylası

Kahramanmaraş Orman İşletme Müdürlüğü sınırlarında bulunan Başkonuş Yaylası başta Sümbül ve Salep olmak üzere birçok endemik bitkiyi bünyesinde barındıran ve göçmen kuşların uğrak yeri olan doğa harikası bir yayladır. Köknar, Sedir, Meşe ve Ardıç ağaçlarından oluşan orman, rengarenk çiçekleri ve endemik bitkileriyle doğal yapısını korurken, geyiklere ve kuşlara da ev sahipliği yapmaktadır.

Başkonuş Yaylası 1987 yılında geyik üretme istasyonu olarak kurulmuş, yıllar sonra geyikler doğaya bırakılmıştır. Çevrede çoğalan geyiklerin yaklaşık 250-300 adet civarında olduğu tahmin ediliyor. Orman içi yürüyüşlerinde geyik gurupları ile karşılaşma ihtimali çok yüksek olup geyikler genelde insanlardan kaçmaktadır.

2011 yılından itibaren özel işletme statüsüne giren Başkonuş Yaylası; Hukukçu, İnşaat Mühendisi, Araştırmacı Yazar Serdar Erdoğanyılmaz ve ailesi tarafından işletilmektedir. Şu anda yaylanın giriş kısmı A Tipi Mesire Alanı olarak düzenlenmiştir. Bu alan sınırları içinde Kır Lokantası, Bungalov Orman Evleri, spor alanları, Çadır Kamp alanı, Karavan Kamp alanı, piknik alanları, çocuk oyun alanları ve yürüyüş yolları bulunmakta olup diğer tesislerin yapımı sürdürülmektedir.

Kır lokantasında organik gıdalara önem verilerek doğal hayata uygun hizmet verilmektedir. Keçi tereyağı, özel bal ve köy yumurtası ile organik beslenme ortamı sağlanmaktadır.

Konaklama alanının rakımı 1325m civarındadır. Bu yüksekliğin insan sağlığı açısından çok uygun olduğu uzmanlarca belirtilmektedir. Ayrıca, Ardıç, Sedir ve Köknar ağaçlarının ürettiği oksijene, Akdeniz’den gelen nemli havanın da karışmasıyla bağışıklık sistemini güçlendiren sağlıklı bir ortam oluşmaktadır. Yaz ve kış aylarındaki farklı güzellikleri ve tedavi edici güzel havası ile turistler ihtimamla misafir edilmektedir.

Yıllardan beri birçok kanser hastası doktor tavsiyesi ile burada yaşayarak tedavi olmuş ve bunlar somut olarak belgelenip tespit edilmiştir.

Konaklama alanından itibaren 4100 m yürüyerek Başkonuş Yaylası zirve noktasına (1850 m Rakım) çıkıp, çevredeki muhteşem manzarayı seyrederken bulutların üzerinde olmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Kısa , uzun ve orta mesafeli olarak üç ayrı yürüyüş yolu sunularak misafirlerin performansına göre trekking tercihleri sunulmaktadır. Her an geyiklerle karşılaşıp unutulmaz fotoğraflar çekebileceğiniz yürüyüş yolları, bitiş noktasında da doyumsuz baraj manzarası ile sizlere ayrı bir seyir keyfi verecektir.

İsterseniz, zirveye varmadan önce 1300 m yürüdükten sonra sağa ayrılan bir yolla 1200 m daha yürüyerek 1650 m rakımlı Sersem Yaylası’na da uğrayıp leyleklerin göç yolunda konakladıkları yerleri de görebilirsiniz.

Başkonuş Yaylası bünyesinde sunulan hizmetler:

KIR LOKANTASI: Yöresel kahvaltı, ızgara et ve yemek çeşitleri sunulan açık ve kapalı salonlarda özel toplantılar da yapılabilmektedir.

ORMAN EVLERİ: Şömineli ahşap evlerde, kendi evinizdeymiş gibi huzurla dört mevsim konaklayabilirsiniz.

ÇADIR KAMP ALANI: 3 ve 4 kişilik yataklı çadırlarımızda yaz kış konaklayabilir, ayrıca kendi çadırınızı da kurup kamp yapabilirsiniz.

KARAVAN KAMP ALANI: Elektrik ve su imkanıyla, karavanınızla alanımızda konaklayabilirsiniz.

PİKNİK ALANI: Doğal kaynak suyu olan temiz bir çevrede, rengarenk çiçeklerle doğayla iç içe piknik yapabilirsiniz.

TREKKİNG ALANLARI: Doğada, kuş sesleriyle, geyiklerle karşılaşabileceğiniz patika yollarda yürüyüş yapabilirsiniz.

SAĞLIK TURİZMİ: Köknar, Sedir ve Ardıç ağaçlarının ürettiği oksijenle, Akdeniz’in nemli havasının birleşerek bağışıklık sisteminizi güçlendirdiği Başkonuş Yaylası sizleri bekliyor.